Islamska skupnost milosti je bila ustanovljena leta 2018 za vse vernike, ki živijo v Sloveniji. Naš prvi mesdžid in islamski center v Ljubljani je bil ustanovljen kot kraj čaščenja za muslimansko skupnost. V naši prvi mošeji – islamskem centru se izvajajo vse skupne petdnevne obredne molitve in petkova pridiga kakor tudi različni družabni in izobraževalni programi.
Mošeja obstaja zato, da združuje skupnost. Služi kot središče učenja za vse ljudi, za spodbujanje boljšega razumevanja islama. Naša vrata so vedno odprta za vse, da obiščejo in spoznajo svoje muslimanske sosede. Naš cilj je, da služimo potrebam muslimanske skupnosti v Sloveniji z vsemi našimi dejavnostmi, ki jih izvajamo v mošeji. Vsi skupaj v Slovenski islamski skupnostni milosti smo zavezani k promociji islamskih vrednot in znanja kot tudi h krepitvi naše skupnosti z izobraževanjem in pomočjo muslimanov v družbi, kjer prevladujeta zmeda in pomanjkanje duhovnih vrednot.
Naš primarni cilj je bogoslužje ter drugo versko obredje in izpovedovanje vere kakor tudi izobraževanje muslimanov v Sloveniji, ki imajo, v veliki večini primerov, zelo pomanjkljivo znanje o islamu in islamskih predpisih, ter na ta način pripomoči k zdravljenju dveh pogostih bolezni, ki sta prisotni v moderni družbi. Prva bolezen je neznanje in neprakticiranje osnovnih verskih prepričanj vsakega muslimana. Druga pa je pretiravanje v veri, ki vodi v neutemeljeno razglaševanje muslimanov za nevernike, kar vodi v nestrpnost in nasilje. Pozivanje in opozarjanje na srednjo pot, pot našega Poslanika Muhammeda (Allahov blagoslov in mir z njim), sta temelj in obveza znotraj vsake družbe in ravno tako znotraj naše družbe. Poleg dela z muslimani je naša poglavitna naloga tudi predstavitev avtentične tradicionalne slike islama vsem ljudem v Sloveniji. Na ta način skušamo spremeniti popačeno in napačno sliko o islamu in muslimanih, ki je povečini nastala na osnovi dogajanj v svetu in dejanj nekaterih, ki skušajo svoje napačne poglede pripisati islamu, v resnici pa je islam popolnoma izvzet iz teh dejanj.
Ravno tako skušamo pojasniti, da so tradicionalne vrednote muslimanov del univerzalnih moralnih in duhovnih vrednot, ki podpirajo napredek in razvoj celotnega človeštva. Zavedamo se izjemne pomembnosti in veličine našega dela, ki sta pozivanje v islam ter izobraževanje odraslih, mladine in otrok. Zavedamo pa se tudi nagrade, katere so deležni tisti, ki pozivajo na poti svojega Gospodarja in prenašajo do drugih sporočilo našega ljubljenega Poslanika Muhammeda (Allahov blagoslov in mir z njim), ki je bil prvi pozivalec v islam.
:Cilji Skupnosti
Predstavitev islama in njegove strpne vrednote, kot so predstavljene v Kur’anu in sunnetu.
Organiziranje verskih, izobraževalnih, družbenih in kulturnih verskih dogodkov.
Afirmacija moralnih in duhovnih vrednot, ki vodijo v napredek in razvoj celotnega človeštva.
Predstavitev islamske in arabske kulture ter historične slike islamske civilizacije in njene kulture.
Spodbujati sodelovanje in gradnjo mostov med vsemi skupinami znotraj naše družbe.
Delovanje na povečanju razumevanja, strpnosti in ljubezni med različnimi islamskimi skupinami.
Vzpostaviti konstruktiven dialog ter medsebojno razumevanje in strpnost med muslimani in drugimi.
Prizadevanje k širjenju svetovnega miru in pozivanje k dialogu.
Ohraniti islamsko identiteto, okrepiti njegov status v svetu in ga narediti bolj enotnega.
Razlaganje vseh napačnih predstav, laži in obrekovanj o islamu in muslimanih.
Preventivno delovanje proti vsem uničujočim in retrogradnim idejam, kot sta izločitev iz družbe in neutemeljeno razglašanje muslimanov za nevernike in podobno.
Prizadevati si za reševanje vprašanj, s katerimi se sooča muslimanski svet, in preprečiti dejavnike, ki povzročajo konflikt in neskladje.
Delovanje proti vsem oblikam pregrehe, ki škodujejo družbi, kot so alkohol, droge, prostitucija itd., in vsem oblikam ekstremizma, šovinizma in nasilja.
Pomagati prikrajšanim in socialno ogroženim posameznikom in družinam.
Spodbujati, krepiti in ozaveščati družinske vrednote znotraj družine.
Včlanitev v skupnost in
Pravice članov
Vse zainteresirane z veseljem obveščamo, da Slovenska islamska skupnost milosti odprtih rok sprejema nove člane. Pristopne izjave za včlanitev lahko prevzamete in izpolnite osebno v islamskem centru v mošeji, ki se nahaja na naslovu Pot na Rakovo jelšo 175, ali nam po elektronski pošti sporočite svoj naslov in vam želeno število pristopnih izjav pošljemo po pošti ali pa izpolnite prijavo na naši spletni strani.
Član Skupnosti lahko postane vsak musliman ali muslimanka, ki je starejši/-a od 18 let, ki izrazi željo, da postane član/-ica Skupnosti, ter prostovoljno poda pisno pristopno izjavo tajniku Skupnosti, s katero se zaveže, da bo spoštoval/-a pravila Skupnosti.
Letna članarina za moške znaša 50 €.
Ženske letno članarino plačajo po svoji želji. Članarina za njih ni obvezna.
Ravno tako ni obvezna za osebe, ki si plačila članarine ne morejo privoščiti. Vsa dodatna vprašanja nam lahko pišete na elektronski naslov mesihat@is-milosti.si ali Facebook stran Slovenske islamske skupnosti milosti.
:PRAVICE ČLANOV SKUPNOSTI
»Dobro in zlobno dejanje nista isto. Zlo povrni z dobrim, pa bo tvoj največji sovražnik postal tvoj najdražji prijatelj.« (41:34)
Namen naše Skupnosti je preprost, in sicer združiti in poenotiti muslimane, da delajo za islam in promovirajo islam kot religijo miru in ljubezni.Namen naše Skupnosti je preprost, in sicer združiti in poenotiti muslimane, da delajo za islam in promovirajo islam kot religijo miru in ljubezni.Namen naše Skupnosti je preprost, in sicer združiti in poenotiti muslimane, da delajo za islam in promovirajo islam kot religijo miru in ljubezni.Namen naše Skupnosti je preprost, in sicer združiti in poenotiti muslimane, da delajo za islam in promovirajo islam kot religijo miru in ljubezni.
Nekatere izmed pravic članov skupnosti:
Člani imajo pravico, da volijo in so izvoljeni v organe Skupnosti, da so seznanjeni s programom, dejavnostmi in dogajanjem znotraj Skupnosti ter poslovanjem in finančno-materialnim poslovanjem Skupnosti in da svetujejo pri odločitvah Skupnosti.
Člani imajo pravico do aktivnega sodelovanja pri delu Skupnosti in soodločanja v organih Skupnosti ter delovanju islamskega centra.
Člani imajo pravico do prejemanja obvestil Skupnosti po pošti na poštni naslov, po elektronski pošti ali prek mobilnega sporočila, kakor so vpisani v registru; izjemoma pa tudi s telefonskim klicem. V primeru, ko je poslano obvestilo pravilno naslovljeno, se (razen če se dokaže nasprotno) šteje, da je naslovniku tudi dostavljeno.
Člani imajo pravico do uporabe verskih storitev in prostorov Skupnosti ne glede na to, kateri pravni (mezhebski) šoli ali rasni oziroma nacionalni skupini pripadajo. Pravica velja tudi za njihove družinske člane, ki živijo v skupnem gospodinjstvu.
Član ima pravico do administrativne pomoči Skupnosti v primerih, v katerih je potrebno potrdilo, dopis ali pomoč pri prošnji za uveljavljanje osnovnih verskih pravic v službi, šoli, športnem društvu, klubu …
Člani imajo pravico do verskega izobraževanja skozi predavanja, delavnice, tečaje, seminarje ipd.
Člani imajo pravico do verskega izobraževanja v slovenskem jeziku, ki je povezujoč jezik za vse različne skupine muslimanov, ki živijo v Sloveniji. Poleg tega imajo pravico vključiti se v program učenja slovenskega jezika, ko bo ta organiziran s strani Skupnosti.
Člani imajo pravico do udeležbe pri tečaju učenja arabskih črk, učenja Kur’ana na pamet ali branju Kur’ana.
Člani imajo pravico v primeru smrti na brezplačne predpogrebne obrede in opravljanje pogrebne molitve (dženaze).
Člani imajo pravico do poroke, ki jo imam ali islamski duhovnik opravi brezplačno.
Člani imajo pravico do vpisa otrok k verouku (ali verskemu pouku). Skupnost zagotavlja in omogoča pravico do popolne verske izobrazbe. Naš cilj je pomagati mladim, da odrastejo v dobre državljane, pravične muslimane in poštene voditelje.
Člani imajo pravico do verskega svetovanja, bodisi zakonsko, družinsko ali osebno.
Člani imajo pravico do popolne duhovne oskrbe in duhovnega zdravljenja s Kur’anom ali z drugimi islamsko utemeljenimi duhovno-zdravilnimi metodami.
Člani imajo pravico, da prek Skupnosti darujejo obvezno ramadansko miloščino, ki jo v islamski terminologiji imenujemo sadekatu-l-fitr. Skupnost prevzema odgovornost, da bo dajatev razdelila v skladu z načeli Poslanikovega (Allahov blagoslov in mir z njim) sunneta in da bo ta razdeljena v obliki prehrambnih izdelkov revnim in tistim v stiski. Člani imajo tudi pravico do tega, da jim versko izobražena in kompetentna oseba izračuna zekat (obvezno letno dajatev) in njihovo vplačilo razdeli po principih islama.
Člani imajo pravico do volonterskega delovanja v Skupnosti ali v humanitarnem projektu z nazivom roka dobra, katerega prvotni cilj je pomoč vsem članom v stiski in vsem drugim družinam v stiski.
Člani imajo pravico sodelovati pri projektu gradnje islamskega centra za izobraževanje in projektu islamske knjižnice, kateri je bilo do sedaj podeljeno že čez 12 različnih naslovov knjig v večji nakladi.
Člani imajo pravico do sodelovanja pri projektu »spoznaj islam« in projektu »osveščanja muslimanov«.
Člani imajo pravico sodelovati pri medijskem programu in promociji na socialnih omrežjih
Beseda
Predsednika
Essalamu Alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu in lep pozdrav.
Vsa hvala in zahvala pripadata Allahu, hvalimo ga in prosimo za Njegovo pomoč in odpuščanje. Naj je Allahov blagoslov na zadnjega Poslanika Muhammeda (Allahov blagoslov in mir z njim).
Naj je hvaljen Vsemogočni Allah, kajti samo z Njegovo milostjo so dobra dela dokončana in Allah je Edini vzrok uspeha.
V imenu Allaha Usmiljenega:
قال تعالى: ﴿وقل أعملوا فسيرى الله عملكم ورسوله والمؤمنون﴾
In reci: »Potrudite se! Allah bo videl vaš trud in Njegov Poslanik in verniki.«
(Kur’an 09:105)
Pozdravljam vas na uradni spletni strani Slovenske islamske skupnosti milosti. Ta stran bo (z Allahovim dovoljenjem inšallah) glavno mesto komunikacije med skupnostjo in vami. Pomagala nam bo tudi, da vas obveščamo o vseh dogodkih in novicah Slovenske islamske skupnosti milosti in o islamu v Sloveniji. Ta stran bo zelo koristna tudi za vse ostale, ki iščejo informacije o islamu in bi radi dobili odgovore na vsa svoja vprašanja neposredno od muslimanov.
Kot predsednik skupnosti se zavedam odgovornosti svojega dela in svojih dolžnosti do vseh. Dolžnosti, da vizije in cilje skupnosti poskušam artikulirati in navdihovati druge, da želijo delati v isti smeri te vizije in teh ciljev. Uspešnost vsake skupnosti je močno vezana na ljudi, ki jih privabi k sodelovanju in trudu na njihovem napredku. Zato globoko cenim vsakega člana skupnosti, ki je izkazal neomajen trud za skupnost in muslimane v Sloveniji. Zelo sem ponosen, da sem bil izbran za vodenje te skupnosti. Vaše trdo delo mi daje še dodaten zagon in navdih ter upanje v uspeh s skupnimi močmi. Tudi skupnost Poslanika v mestu Mekka je bila številčno zelo majhna, a je njihova beseda dobro potrkala na vsa vrata še tako oddaljenih ljudi Arabskega polotoka in tudi izven njega. Moč skupnosti nikoli ni bila v številu, denarju, vplivu … Prava moč je v njenih iskrenih moralnih vrednotah, neomajnem upanju v dobro in pravičnost, ki ni pogojena s koristoljubjem ali pokroviteljstvom, ampak resnično ljubeznijo do sočloveka, ki mu da vedeti, da mu želi samo dobro.
Takšna pot ni nikoli lahka in zahteva veliko požrtvovalnost vseh njenih članov. Najprej osebno v izražanju vseh teh pozitivnih lastnosti v svojem življenju, nato v širjenju tega znotraj skupnosti, kar pa se za tem neizogibno samo po sebi izrazi tudi na celotni družbi in vseh tistih dobrih ljudeh, ki v drugih vidijo človeka s podobnimi upanji, željami in prizadevanji na tem kratkotrajnem prehodnem svetu. Želje in delovanje vseh tistih, katerih cilj na tem svetu je dobro, nikoli ne bodo dovolili, da prevlada zlo.
V svojem imenu in v imenu članov upravnega odbora skupnosti lahko ponudim samo najvišje izraze hvaležnosti vsem volonterjem za njihovo stalno podporo in vsem tistim, ki so na kakršen koli način pomagali ter s tem okrepili svojo skupnost za sebe osebno in za druge.
V prihodnjih letih si bomo še naprej prizadevali, da izpolnimo cilje skupnosti in da bomo še okrepili svoja prizadevanja za dosego teh ciljev.